Jaanilinnas paikneval hubasel Antoniuse Õue laval esinevad artistid, kes pakuvad muusikaelamust igale maitsele. Sel aastal kutsub Jaanilinn Hansapäevade külastajaid ka erinevaid hoove uudistama. Ühtlasi on Jaanilinn käsitöö- ja töötubade linn, kus saab tutvuda keskaegsete ja tänapäevaste käsitöötehnikatega nii teoorias kui ka praktikas. Kindlasti leiab siin aset ka Ajastumürgel – Jaanilinnas liikudes hoia silmad ja kõrvad lahti, sest iga hetk võib kuskil alata laul ja tants!

Vaata programmi SIIT! (Filter: Jaanilinn ja Antoniuse Õu)

Jaanilinna hoovides on end sisse seadnud erinevad muuseumid, kunstnikud, meistrid ning põnevate ametite ja erialade esindajad, kes pakuvad uudistamisvõimalusi ja elamusi erinevatele meeltele. Hoovides avatud töötubade külastajad saavad erinevaid tegevusi ka ise järele proovida.

 

KÄSITÖÖ-ALA JA TÖÖTOAD

(Jaani kiriku ümbrus)
Suvistel linnatänavatel seavad end kaheks päevaks, 12.–13. juuliks sisse meistrid ja käsitöölised, kes oma parimad palad ja oskused kaasa toovad. Vokid vurisevad ja kangasteljed kõlksuvad! Valmista endale tore helmekee või on Sul veel kanga trükkimine proovimata? Kui soovid ennast kaunistada hennamaalinguga, avaneb ka selleks võimalus. Kas teadsid, et luu on materjal, millest on võimalik erakordselt kauneid ehteid ja tarbeesemeid voolida? Nüüd on seda võimalik ka oma silmaga kaeda! Hansamündi meistrid Leedust valmistavad kõigile soovijatele toreda mälestuseseme.

 

HOOVID

L, 12. juuli kl 11–18

P, 13. juuli kl 11–17

Improteatrite hoov

(Teatri Kodu (Lutsu 2) hoovis)
Improteater on üle maailma palavalt armastatud teatrivorm, kus kogu tegevus on improviseeritud. See tähendab, et kõik sünnib siin ja praegu, midagi eelnevalt kokku leppimata – teksti ei ole pähe õpitud ja mängitavat lugu välja mõeldud. Improviseerimise õppimiseks ei pea olema näitlemishuviline ja Improteatrite hoovis ei ole olemas halbu näitlejaid või õigeid ja valesid vastuseid. Improteatrite hoovis on naer ja hea tuju garanteeritud! Mõlemal päeval toimuvad töötoad kõigile huvilistele ning ka kahe improteatri etendused.

 

Maiustuste hoov

(Mänguasjamuuseumi (Lutsu 8) hoovis)

Tartu Hansapäevade raames avame kõikidele festivalikülastajatele ka Mänguasjamuuseumi hoovi, kus paikneb sel aastal Maiustuste hoov. Selles hoovis tasuks teha peatus kõigil neil inimestel, kes armastavad maiustusi ja huvituvad ka nende valmistamisest. Maiustuste hoovis hakkavad külastajaid võõrustama õed Kadri Karu ja Triinu Guerrin – võro/prantsuse fusion köögi kokad.

Õed Kadri + Triinu = PIIRI KÖÖK – mitme ilma piirilt vanaaegne söök.

Martsipan ja madeleines,
galettes ja crêpes,
suhkrukringlid ja sukaad,
tatrapallid ja kanepitrühvlid.

Kui teada sul saada on soov,
mida maiasmokk vanasti sõi,
leia üles MAIUSTUSTE HOOV,
neid kõiki seal teha võid.

 

Korstnapühkijate ja pottseppade hoov

(Uppsala suures (Jaani 7) hoovis)
Kust leida pädevat pottseppa? Mida peaks teadma pottsepatööd tellides? Kui tihti tuleb kutsuda korstnapühkija? Kus saab ametit õppida? Milline ahi on hea? Miks üldse puuküte tänapäeval aktuaalne on? Kõigile neile küsimustele leiad vastuse Korstnapühkijate ja Pottseppade hoovist Tartu Hansapäevadel! Meisterdame koos korstnapühkijaga õnnenööpi ja katsetame pottsepaga koos potitööd. Avatud on ahjumudeli vormimise töötuba. MTÜ Eesti Pottsepad ootab kõiki tutvuma meistrite ametiga Korstnapühkijate ja Pottseppade hoovi.

 

Disainihoov

(19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumi (Jaani 16) hoovis)
Disainihoovis on eelkõige oma igapäevaseid tegemisi tutvustama tulnud mitmed Tartus tegutsevad disainerid, kuid hoovis on tegutsemas ka disainereid teistest Eesti piirkondadest. Disainihoov on kahtlemata üks külastamist väärt paik, kus leidub hulganisti silmailu, põnevaid lahendusi, leidlikke ideid ja palju toredaid Eesti disainereid, kes soovivad tutvustada oma tegemisi ka laiemale publikule. Kui mõni vormi saanud idee võlub Sind eriliselt, on võimalik see endale soetada. Disainihoovis on esindatud Piret Mildeberg ja pirrumannid, Anna Lutter, Manni Kunst OÜ, R Bears, Maria, Lember Disain OÜ, Hedviga Vei jt. Veel saab Disainihoovis uudistada ka ürdipeenart, kus lisaks maitsetaimedele, nagu iisop, salvei või leeskputk, kasvavad peenral ka kaunid lilled. Teiste hulgas näiteks Goethe lemmiklill. Tule tutvuma!

 

Kunstihoov

(Tampere Maja (Jaani 4) väikses hoovis)
Tampere maja toredal õuel seab end Hansapäevadeks sisse Kunstihoov. Kunstihoovis võib näha tegutsemas Tartu linna kunstiharidust andvate koolide rahvast. Saab jälgida erinevaid kunstiliike ja tehnikaid armastavate ja harrastavate inimeste koostööd ühise teose valmimisel. Tõelised huvilised saavad ka ise käe külge panna!

 

Paberimuuseumi, Postimuuseumi ja Trükimuuseumi hoov

(Eesti Spordimuuseumi (Rüütli 15) hoovis)
Kuidas valmistada paberit? Kuidas töötab vanaaegne trükimasin? Kuidas tinditilgast ehistäht saab? Tule, vaata ja proovi ise! Eesti Spordimuuseumi hoovis pakuvad Paberimuuseum, Postimuuseum ja Trükimuuseum avastamis- ja meisterdamisrõõmu kogu perele!

 

Keraamikahoov

(Keraamikakunsti Galerii (Jaani 14) hoovis)
Keraamikud olid keskajal hinnatud ametimehed, kelle juurde oli asja kõigil. Savitöö nõudis omajagu oskusi ja kogemusi, mistõttu olid au sees nii pottsepad, müürsepad kui ka keraamikud. Erakordselt hubases Keraamikagalerii hoovis on näha Eesti keraamikute stiilinäited. Ilu toovad kaasa ka keraamikud Eesti Kunstiakadeemiast. Erinevad käekirjad, materjalid, põletustehnikad – saa tuttavaks savitöö erinevate võimalustega! Tunne ennast selli või õpipoisina ja jälgi meistrit potikedral töötamas!

 

Maailmatänav

(Postimehe pargis ja Gildi tänaval)
AIESECi Global Village on üritus, kus külastajad saavad vahetult ja meeleolukalt tutvuda kultuuridega maailma eri paigust. Kahe päeva jooksul tutvustavad oma riike vabatahtlikud Mehhikost Hiinani, saab osa võtta erinevatest töötubadest ning nautida põnevaid esinemisi. Üritust korraldab AIESEC koostöös Lux Expressiga.

 

 

HARRASTUSGRUPID JA HUVITEGEVUSKOLLEKTIIVID

Jaanilinnas astuvad üles ka harrastus- ja huvitegevusgrupid. Tule kaema, millega aktiivsed ja rõõmsameelsed harrastajad tegelevad.

 

Ansambel Whoosh

Ansambel Whoosh on kolmeliikmeline tüdrukutebänd. Bändis on vokaal (Laura Laas), viiul (Madli Lehiste) ja akustiline kitarr (Lisabeth Hint). Oleme tegutsenud umbes 8 kuud ja selle aja jooksul oleme esinenud erinevatel sündmustel, sh Vanemuise laval ja pulmas. Esitame pop-lugusid ja kirjutame ka ise oma muusikat.

 

Ilmar Tiideberg

Ilmar Tiideberg on juba keskkooli-ajast, 35 aastat kandleid meisterdanud. Tiideberg on Valgamaa rahvakultuuri elutööpreemia ning Hõbesõle preemia laureaat. Ta on esinenud Norras, Lätis ja Leedus.

 

Mustlastantsuansambel Maljarka

Mustlastantsuansambel Maljarka on Tartus tegutsev mustlastantsuansambel. Maljarka alustas 2006. aastal väikse huvigrupina tantsustuudio Sansaara all Lehti Kostabi mustlastantsu töötubades. Aastate jooksul on nad kasvanud ansambliks, pakkudes meeleolukat vene mustlastantsu- ja lauluprogrammi. Hetkel tegutseb kollektiiv nii Tiigi Seltsimajas kui ka Jakobi Kultuurikojas. Maljarka ridadesse kuulub ligikaudu 20 huvilist. Igal aastal käib kaks kuni kolm Maljarka liiget end täiendamas Lehti Kostabi suvelaagris, Tallinnas festivalidel ja Riias Piramida festivalil mustlasverd õpetaja Irina Lisovskaja juures. Maljarka juhendajaks on Svetlana Zaikova. Uuri lisaks siit.

 

Rahvatantsuansambel Kanarbik

Rahvatantsuansambel Kanarbik on sõpruskond, kes on läbi aegade Laeva kultuurimajas tantsinud. Üks Kanarbiku tantsijatest, Evi Zirnask on saanud ka Ullo Toomi nimelise rahvatantsijate aukandidaadiks. Juhendaja Merike Veemaa on Laeva valla tõeline kultuuripärl, kes korraldab teatrikülastusi, talguid ja juubeleid. Kanarbiku rahvatantsu-ringi juhendab ta juba palju aastaid. Kogu rühm käib igal aastal Memme ja taadi peol esinemas ning nende etteasted on Laeva valla tähtpäevade A ja O.

 

Laeva Kultuurimaja neidude rühm

Laeva Kultuurimaja neidude rühm on omal algatusel toimiv tantsuring, keda kultuurimaja igati toetab. Juhendaja Cätriin Kalaver on Laeva valla neiu, kes tuli tänavu Tartusse Poska Gümnaasiumisse, kuid reedeti teeb ta jätkuvalt koos neidudega trenni ja koostab rühmale kavu. Laeva Kultuurimaja neidude rühm on esmaklassiline näide sellest, et kui tahtmist on, siis kuidagi ka saab ja kultuurimaja on nende üle väga uhke. Neidude rühma liikmed õpivad Laeva valla väikses armsas liitklassidega põhikoolis ning rühmaliikmed on erinevates vanustes ja hoiavad kokku.

 

Ene Priks

Ene Priks mängib akordionit juba 49 aastat, tema enda sõnul kuulmise järgi. 40 aastat on ta juubelitel musitseerinud ning pidusid korraldanud. Samuti on Ene õpetanud lasteaias ja kooli õpilastele laulmist ning töötanud kultuuritöötajana. Kui Mooste Rahvamuusikakool kaks aastat tagasi uksed avas, käis ta kümme korda Toomas Ojasaare juures tunde võtmas. Nüüd mängib Ene ka teppo lõõtsa ja vene karmoškat. Hetkel organiseerib Ene Kauksis üritusi ja mängib toredas Rahvamuusikakooli ansamblis Krista Sildoja juhendamisel. Ene ütleb: “Mulle meeldib õudselt mängida! Naudin seda väga. Hansapäevadeks sebisin endale ka ajastutruu kleidi.”

 

Tartu Folklooriklubi Maatasa

Tartu Folklooriklubi Maatasa tutvustab Lõuna-Eesti tantse, laule ja pillilugusid 19. sajandi lõpust ja 20. sajandi algusest. Kauge mineviku lugude kõrval on Maatasa valmis vahendama ka tänast aega, seega on repertuaaris kaasaegseid rahvamuusikalugusid ja seadeid. Kava on mitmekülgne: kontratantsud ja paaristantsud, mida saadavad erinevad väikesed pillikoosseisud. Laulurepertuaari kuuluvad nii regilaulud kui ka sajandivahetusel väga moes olnud külalaulud ja traagilised armastuslaulud. Nimi Maatasa viitabki autentsusele (maatasa kui maadligi), aga samas ka praeguse aja rohketele võimalustele rahvamuusikas (maatasa kui pihuks ja põrmuks). Maatasa ühendab noori vanuses 10–22 eluaastat.